Psychologia kluczem do sukcesu inwestycyjnego. Czym jest i jak działa psychologia inwestowania?

Psychologia kluczem do sukcesu inwestycyjnego
Dziś jest bardzo ważny artykuł, ponieważ jest to pierwszy artykuł, który pokazuje, jak ważna jest psychologia w inwestowaniu, pomnażaniu kapitału, edukacji i szerzej w ekonomii i polityce. Psychologia to pasja Bartka. Wielokrotnie z nim o tym rozmawiałem i za każdym razem robiłem „wielkie oczy”. Blog Bartka oferuje więcej takich ciekawych naukowych analiz psychologii i tego, jak wpływa ona na każdego z nas.


Opóźniona hojność w świecie finansów

Wszyscy zakładamy w życiu, że możemy bez problemów kontrolować nasze zachowanie. Z wyprzedzeniem planujemy kolejne kroki w życiu, które chcemy podjąć. Jedynie wykonanie wcześniej przygotowanego planu czasami się nie udaje. Każdy z was musiał się zastanawiać, dlaczego? Czy popełniliśmy błąd projektowy lub wdrożeniowy?


Ja sam szukam odpowiedzi na te pytania. Będąc pasjonatem psychologii, zacząłem szukać. I znalazłem interesujące badanie. To może wyjaśniać, dlaczego często nie osiągamy naszych celów na dłuższą metę. Dlatego w dzisiejszym poście pokażę, kiedy następuje opóźniona gratyfikacja, zacznijmy od definicji:
Opóźniona gratyfikacja to: umiejętność powstrzymania się od natychmiastowej konsumpcji w celu otrzymania większej nagrody w przyszłości. Dlatego powstrzymujemy się od robienia czegokolwiek w zamian za coś większego/lepszego w przyszłości.


Teraz, gdy znamy definicję, mogę podsumować, co jest przed nami w artykule. Na początku artykułu opiszę Wam, w jakich zachowaniach i obszarach życia możemy uzyskać efekt opóźnionej gratyfikacji. Na koniec przedstawiam Wam cały eksperyment z piankami dla niemowląt oraz dodatkowy eksperyment przeprowadzony


10 lat później z tymi samymi osobami. Opóźniona gratyfikacja i problemy z krótkowzrocznością

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego my, ludzie, skupiamy się tylko na teraźniejszości lub najbliższej przyszłości? Znacznie gorzej jest planowanie długoterminowe, przewidywanie możliwych rezultatów naszych działań. Skupiamy się tylko na chwili obecnej i wcale nie interesuje nas to, co się dzieje. Wydaje się, że nas to interesuje, ale nie zwracamy na to tyle uwagi, co na teraźniejszość.
Prawdopodobnie większość z was wie, że powinniśmy planować długoterminowo. Osiągaj swoje cele krok po kroku. Wielu z nas próbowało w pewnym momencie różnych diet i ćwiczeń. A efekty były bardzo różne. Wystarczy codziennie jeść o 100 kcal mniej, w ciągu roku schudlibyśmy ponad 5 kilogramów W zasadzie bez stresu, specjalnego zaangażowania, godzin ciężkich treningów. Jest to oczywiście koncepcja bardzo teoretyczna, bo jeśli chodzi o organizm człowieka, trzeba na niego spojrzeć indywidualnie.
Bez faktycznych informacji nasz mózg często nas zwodzi. Wydajemy pieniądze irracjonalnie, inwestujemy pod wpływem emocji. Po prostu jeżdżę ogromną maszyną użytkową bez poważnego zastanowienia.
O wiedzy/nauce Przyjrzyjmy się jednej kluczowej kwestii: jak uczeń uczy się do egzaminów?

Zwykle przed egzaminami zaczynasz od teorii trzy razy Z (zablokuj, zdaj, zapomnij). Wielu zdaje egzaminy z bardzo dobrą oceną, ale jak to wygląda na dłuższą metę? Bardzo źle z mojego doświadczenia. Gdyby wykładowcy mieli prawidłowe informacje i nauczyli nas, czym jest neuroplastyczność i powiedzieli, że tydzień to za mało. Aby na stałe zapamiętać pewne rzeczy, nasz układ nerwowy musi stworzyć nowe połączenia/ścieżki nerwowe. W rzeczywistości proces ten trwa dość długo. Ponadto wpływa na to wiele zmiennych. Dlatego na każdym etapie podkreślam znaczenie edukacji dla nas wszystkich.


Podsumowując, aby zmaksymalizować nasze osiągnięcia w życiu, musimy zrozumieć mechanizmy, które spowalniają nasz plan. Dlatego nauka jest niezbędna i powinniśmy ją studiować jak najczęściej. Oczywiście nauka „wycia” to tylko żart, który nie prowadzi nas do znaczących rezultatów. Pamiętaj, że uczenie się, podobnie jak inwestowanie, jest procesem długotrwałym. Nagradzanie tych, którzy są stabilni i wytrwali.

Opóźniona gratyfikacja z inwestowania. Psychologia inwestowania

Wszyscy inwestorzy muszą codziennie podejmować decyzje: czy utrzymać swoje pozycje, czy nie. Odwołuje się do znanego aforyzmu giełdowego: „zatrzymaj zysk, sprzedaj stratę”. Od razu podejrzewam interpretację. Czy otrzymane świadczenie zostało natychmiast wykorzystane, kategoria 5 pkt. czy to może poczekać? Jest 22. to dobre rozwiązanie. Najczęściej spotykamy się z takim myśleniem spekulując i używając AT (przynajmniej w moim przypadku).


A jak ten przykład odnosi się do opóźnionej gratyfikacji? Na przykład firma urosła do 10 proc. i według naszej analizy ma duże szanse. Niektórzy z nas spełniają nasze oczekiwania na 10pp. a niektórzy oczekują wyższych zwrotów. Choć w tym przykładzie jest wiele uproszczeń, każdy z nas może znaleźć podobną sytuację w naszej inwestycyjnej walce.


Na w/w czynnik obejmuje nie tylko psychologię, ale również metodę analityczną, wiedzę i doświadczenie, dlatego dokonam krótkiej analizy dwóch inwestorów (początkujących i zaawansowanych):
osoba bardzo zaawansowana (np. Michał), powinna kupić firmę i trzymaj. to 6 miesięcy., dlaczego? (bez zbędnego stresu) gruntownie przestudiował podstawy, ma bardzo szeroką wiedzę, ma duże doświadczenie, psychologia wpływa na niego przy tej okazji, ale na pewno mniej, dlaczego? Dzięki temu, że kieruje się mocnymi fundamentami racjonalnej, wyuczonej techniki.
Nowicjusz (np. Jan Kowalski) kupuje firmę, ale nie jest pewien swojej decyzji. Pytanie brzmi, czy utrzyma się przy swojej decyzji przez 6 miesięcy?
niewiele wie o analizie fundamentalnej = wysoka niepewność
jest dość ograniczona w informacjach i skupia się na dwóch możliwych czynnikach = wysoka niepewność
ma niewielkie doświadczenie = ruchy w firmie – 10 pp może wywołać panikę
psychologia silnie na niego wpływa w tym przypadku. Ze względu na to, że brak informacji prowadzi do silnej niepewności, co potęguje efekty psychologiczne.

Marcel Mączko

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.