„Inflacja zasadnicza w Korei Południowej spadła do 5,6% r/r we wrześniu, sygnalizując, że prawdopodobnie osiągnęła najwyższy poziom od ponad dwóch dekad w lipcu (6,3% r/r), gdy ceny ropy spadły. Jednak inflacja bazowa odbiła się do 4,5% r/r, co podtrzymuje obawy związane z efektami drugiej rundy potencjalnej spirali płacowo-cenowej”.
„Trajektoria pozostaje, aby inflacja zasadnicza utrzymała się w przedziale 5%-6% r/r w ciągu najbliższych kilku miesięcy do pierwszego kwartału 23, średnio około 5,2% i 3,5% odpowiednio w latach 2022 i 2023”.
„Oczekiwania rynku zmierzają w kierunku większego ruchu ze strony BOK w przyszłym tygodniu (12 października) w obliczu wysokiej krajowej inflacji i bardziej jastrzębiej postawy ze strony amerykańskiego Fed. Podczas gdy widzimy podwyżkę o 25 pb 7-dniowej stopy repo do 2,75% 12 października jako przypadek bazowy, perspektywa bardziej agresywnej podwyżki o 50 pb do 3,00% wzrosła”.
„W związku z tym szanse są z pewnością przechylone w kierunku wyższej końcowej stopy procentowej niż nasza obecna prognoza 3,00%, ponieważ BOK prawdopodobnie podniesie się dalej w listopadzie (ostatnie posiedzenie w 2022 r.), a nawet w I kw. 23, jeśli inflacja nie ostygnie tak szybko, jak się spodziewano . Lepiej wyczujemy to na konferencji prasowej po decyzji BOK w przyszłym tygodniu.”
„Awans PKB Korei Południowej w III kw. 22 ma się odbyć 27 października. Dalsze ożywienie konsumpcji prywatnej w wyniku normalizacji działań i poprawiającego się rynku pracy pomoże nadrobić spowolnienie w eksporcie i inwestycjach. Oczekuje się jednak, że wzrost PKB będzie nadal umiarkowany. Nasza prognoza to 0,1% kw/kw, 2,8% r/r dla 3 kw. z 0,7% kw/kw, 2,9% r/rw 2 kw.22.”